10 tipů pro úspěšné akciové investování

rodina

I když je akciový trh pro mnohé nestabilní, určité osvědčené principy mohou investorům pomoci zvýšit jejich šance na dlouhodobý úspěch. V článku si popíšeme 10 základních konceptů, které by měl každý investor vědět.

Někteří investoři blokují zisky prodejem svých ziskových investic, zatímco se drží nekvalitních akcií, u kterých doufají, že se vyšvihnou vzhůru. Dobré akcie však mohou dále stoupat a špatným akciím naopak hrozí úplné vynulování. Následující informace vám mohou pomoci při investování do akcií.

Pokud jste ve sféře investování nováček, můžete si na webu winsidetrading.com přečíst také úvodní článek o tom, jak funguje investování do akcií.

Tipy pro začínajícího investora do akcií

Osedlejte si vítěze

Je známo, jak Peter Lynch mluvil o tzv. „tenbaggrech“- investicích, které vzrostly desetinásobně. Úspěch připsal malému počtu těchto akcií ve svém portfoliu. Vyžadovalo to však disciplínu a držení určitých akcií i poté, co byly zhodnoceny několikanásobně. Co si z toho můžeme vzít: vyhněte se svévolným pravidlům a dívejte se na dané akcie z hlediska jejich vlastní hodnoty.

Zbavte se ztrátových akcií

Neexistuje žádná záruka, že se akcie po dlouhotrvajícím poklesu zotaví. Je důležité být realistický, pokud jde o perspektivu slabě výkonných investic. I když přiznání si, že daná akcie je ztrátová, může psychologicky signalizovat selhání, není ostuda přiznat si chybu a prodat akcie pro zastavení dalších ztrát.

V obou scénářích je rozhodující posuzovat společnosti podle jejich hodnoty a stanovit, zda cena odůvodňuje budoucí potenciál.

Nenahánějte se za horkým tipem

Bez ohledu na zdroj nikdy neakceptujte tip na akcie jako nutně platný. Před investováním těžce vydělaných peněz vždy nejprve proveďte vlastní analýzu společnosti. I když se tipy někdy podsouvají samy, dlouhodobý úspěch vyžaduje hluboké ponoření se do problematiky.

Nezahazujte se s maličkostmi

Je určitě lepší sledovat dlouhodobou trajektorii investice do akcií než panikařit nad jejími krátkodobými pohyby. Důvěřujte ve větší příběh investice a nenechte se ovlivnit krátkodobou volatilitou.

Nepřeceňujte rozdíl několika centů, který byste mohli ušetřit při použití limitní objednávky v porovnání s tržním příkazem. Jistě, aktivní obchodníci využívají fluktuace minutu po minutě, aby zajistili svůj zisk. Dlouhodobí investoři do akcií jsou však úspěšní na základě období, které trvá roky nebo více.

Nepřeceňujte poměr ceny a výnosů

Investoři často kladou velký důraz na poměr ceny a výnosů, ale nedoporučuje se klást přílišný důraz na jedinou metriku. Poměry ceny a výnosů se nejlépe používají ve spojení s jinými analytickými procesy. Nízký poměr ceny a výnosů proto nutně neznamená, že cenný papír není podhodnocen. Ani vysoký poměr ceny a výnosů nutně neznamená, že společnost je nadhodnocená.

Odolejte lákadlům levných akcií

Někteří se mylně domnívají, že při levných akcích lze ztratit méně. Ale jestli akcie klesne z 5 dolarů na 0 dolarů nebo z 75 dolarů se dostane na stejnou hladinu, ztratili jste 100 % své počáteční investice. Proto obě akcie nesou podobné riziko poklesu. Ve skutečnosti jsou levné akcie „penny stocks“, pravděpodobně rizikovější než akcie s vyšší cenou, protože mají tendenci být méně regulovány.

Vyberte si strategii a držte se jí

Existuje mnoho způsobů, jak si vybrat akcie a je důležité držet se jediné filozofie. Oscilováním mezi různými přístupy se z vás stane market timer, tedy člověk, který si myslí, že dokáže předpovědět budoucnost trhů, a to bývá nebezpečné. Zamyslete se, jak se investor Warren Buffett držel své hodnotově orientované strategie a vyhnul se tak internetové akciové bublině z konce 90. let, čímž předešel velkým ztrátám, když došlo ke zhroucení technologických startupů.

Soustřeďte se na budoucnost

Investování do akcií vyžaduje realizaci informovaných rozhodnutí na základě věcí, které se teprve musí stát. Údaje z minulosti mohou naznačovat, co se má stát, ale nikdy to není zaručeno.

Peter Lynch ve své knize z roku 1990 „One Up on Wall Street“ uvedl: „Pokud bych sám sebe obtěžoval otázkami typu: Zda může jít daná akcie ještě výše?, tak bych si nikdy nekoupil Subaru, ačkoli daná akcie již stoupla dvacetinásobně. Ale když jsem si prošel celou podstatu věci, uvědomil jsem si, že Subaru je pořád levné, koupil akcie a pak sedminásobně vydělal. Je důležité investovat na základě budoucího potenciálu v porovnání s minulou výkonností.“

Osvojte si dlouhodobou perspektivu

I když vysoké krátkodobé zisky mohou často lákat nováčky na trhu, pro dosažení většího úspěchu jsou nezbytné dlouhodobé investice. I když aktivní krátkodobé obchodování může vydělat peníze, představuje to větší riziko než strategie nákupu akcií a jejich držení delší dobu.

Buďte otevření

Mnoho velkých společností jsou domácí firmy, ale mnohým dobrým investicím chybí povědomí o jejich značce. Kromě toho tisíce menších společností má také potenciál stát se zítra značkovým jménem. Akcie firem s malou kapitalizací ve skutečnosti vykázaly vyšší výnosy než akcie firem s velkou kapitalizací. Od roku 1926 do roku 2001 dosáhly akcie firem s malou kapitalizací v USA průměrně 12,27 %, zatímco index Standard & Poor’s 500 (S&P 500) přinesl návratnost 10,53 %.

To neznamená, že byste měli investovat pouze do akcií firem s malou kapitalizací. Ale existuje mnoho vynikajících společností, které převyšují společností zahrnuté v burzovním indexu Dow Jones (DJIA).

Další články autora

Prodej firmy aneb proč kdy svůj podnik prodat?

V České republice momentálně působí velké množství rodinných podniků, které se pochopitelně liší svou výkonností a...

Buddhův energetický náramek

Krásný malý bílý náramek s kuličkami z minerálu, známém jako magnezit, se navléká na pružnou...

Ceny domů a bytů v Česku dále rostou, v Praze už narážejí na strop

Prodejní ceny bytů, ale zejména rodinných domů v Česku zaznamenaly ve 3. kvartálu výrazný růst....

Dostupnost bydlení pro nízkopříjmové lidi se zlepšila, ale rozdíly zde jsou

Dostupnost bydlení pro lidi s nižšími příjmy se ve 3. kvartálu letošního roku zvýšila, stále...

Nejnovější články

Prodej firmy aneb proč kdy svůj podnik prodat?

V České republice momentálně působí velké množství rodinných podniků, které se pochopitelně liší svou výkonností a...

Buddhův energetický náramek

Krásný malý bílý náramek s kuličkami z minerálu, známém jako magnezit, se navléká na pružnou...

Ceny domů a bytů v Česku dále rostou, v Praze už narážejí na strop

Prodejní ceny bytů, ale zejména rodinných domů v Česku zaznamenaly ve 3. kvartálu výrazný růst....
- Reklama -PR článek