Proč se nepoučíme z historie? Pár argumentů proti kryptoměnám

rodina

Kryptoprojekt měl 13 let na to, aby se pokusil najít problém, který je třeba vyřešit. Nenašel se ani jeden. Reálný svět má zásadní omezení, kvůli kterým je technologie nefunkční, vždy když musí interagovat s vnějším světem, výhody decentralizace mizí a řešení končí jednoduše obnovováním pomalejších a horších verzí procesů a struktur, které již existují.

Za posledních třináct let tyto projekty nedělaly nic jiného, ​​jen podváděly lidi vytvářením syntetických bublin aktiv pro hazardní hry a ničením životního prostředí. Škálovatelnost technologií založených na blockchaine má zásadní omezení a každému případu použití lépe vyhovuje jiná jednodušší technologie s výjimkou zločinu, ransomwaru, mimozákonného hazardu a vyhýbání se sankcím, z nichž všechny jsou zátěží pro společnost, nikoli přínosem. Jako celek tato technologie nemá žádné hmatatelné výhody oproti snadnému používání důvěryhodných stran a centralizovaných databází.

Kryptomeny jsou jednoduše spekulativní hazardní produkty, které ve světě vytvářejí pouze masivní soubor negativních externalit. Zavádějí umělou volatilitu na trhy, které nejsou vázány na žádnou ekonomickou aktivitu, a vytvářejí obrovské alternativní náklady, kde jedinou investiční příležitostí je ekonomicky korozivní syntetické zabezpečení proti všem produktivním aktivům. Toto není inovace, je to technická regrese a flirtování s ekologickou katastrofou v době, kdy si nemůžeme dovolit hazardovat s osudem naší planety na pyramidových hrách a psích memech.

Takzvané „kryptoměny“ ve skutečnosti nejsou jmény a nemohou plnit funkci peněz
Peníze existují pro výměnu za zboží a služby v ekonomice. Vytvořeny jsou pro zprostředkování výměny zboží, abychom měli společnou účetní jednotku, kterou můžeme obchodovat místo přímého výměnného obchodu se zbožím. Peníze musí mít spolehlivou a stabilní hodnotu v porovnání s domácím košem běžného zboží a služeb, aby se dosáhlo, že nabídku peněz musí kontrolovat měnová autorita, která může nabídku rozšiřovat nebo zmenšovat podle výkyvů trhu.

Dynamická nabídka peněz je základní nezbytností moderní ekonomiky. Malá míra inflace odrazuje od hromadění a stimuluje investice do produktivních podniků, které jsou motorem ekonomiky a přinášejí prosperitu. Naopak statická fixní peněžní zásoba podporuje hromadění a je nepružná v době krize, protože neumožňuje intervenci. Ekonomiky se samy nestabilizují a vyžadují aktivní zásah na potlačení recese.

V prostředí, ve kterém se může míchat více měn, existuje zvrácená motivace vytvářet falešné měny nebo vytvářet paralelní měny. Falešné měny oslabují důvěru v obchod, vytvářejí riziko protistrany a podněcují kriminalitu. Paralelní měny představují devizové riziko a vytvářejí umělé překážky obchodu.

Proč se nepoučíme z historie? Pár argumentů proti kryptomenům

Optimálním řešením v rámci jakéhokoli ekonomického regionu je tedy mít jednotnou měnu s jedinou autoritou pro kontrolu nabídky, ochranu před paděláním a snížení překážek obchodu odrazováním jiných systémů vytvářením poptávky. Jediným možným subjektem, který může tento úkol plnit, je stát, který vytváří poptávku po jednotné měně tím, že od občanů vyžaduje, aby v této měně plnily své závazky vůči státu.

Historicky komoditní peníze (takzvané „tvrdé peníze“) byly založeny na podpoře kovy a ve velké míře se používaly v 18. a 19. století. Namísto toho, aby se moc dostala do rukou demokratickým kontrolám, svěřila se mezinárodním stranám, které mohly získávat, těžit a razit kovy. Podle zlatého standardu byly inflace, růst a finanční systém méně stabilní v důsledku obchodní nerovnováhy. To vedlo k častým recesím, větším výkyvům spotřebitelských cen a neustálým bankovním krizím. Když se tyto události vyskytnou v jedné části světa, rychleji a úplněji se přenesou na ostatní, čímž by se vytvořil politicky nestabilní, nerovný a násilnější svět. Viděli jsme to v pozlaceném věku, ve kterém tvrdé peníze vytvořily svět masivní nerovnosti bohatství, což v konečném důsledku vede ke spekulativním tržním mániím, které vedou k Velké hospodářské krizi. Spojené státy nakonec devalvovaly svou měnu politikou, která pomalu oddělila závislost dolaru na zlatě a která vedla k éře ekonomického růstu a prosperity.

Další články autora

Prodej firmy aneb proč kdy svůj podnik prodat?

V České republice momentálně působí velké množství rodinných podniků, které se pochopitelně liší svou výkonností a...

10 tipů pro úspěšné akciové investování

I když je akciový trh pro mnohé nestabilní, určité osvědčené principy mohou investorům pomoci zvýšit...

Buddhův energetický náramek

Krásný malý bílý náramek s kuličkami z minerálu, známém jako magnezit, se navléká na pružnou...

Ceny domů a bytů v Česku dále rostou, v Praze už narážejí na strop

Prodejní ceny bytů, ale zejména rodinných domů v Česku zaznamenaly ve 3. kvartálu výrazný růst....

Nejnovější články

Prodej firmy aneb proč kdy svůj podnik prodat?

V České republice momentálně působí velké množství rodinných podniků, které se pochopitelně liší svou výkonností a...

10 tipů pro úspěšné akciové investování

I když je akciový trh pro mnohé nestabilní, určité osvědčené principy mohou investorům pomoci zvýšit...

Buddhův energetický náramek

Krásný malý bílý náramek s kuličkami z minerálu, známém jako magnezit, se navléká na pružnou...
- Reklama -PR článek