Pokud vlastníte jakoukoli nemovitost, platba daně se vám nevyhne. Týká se to jak rodinných domů nebo bytů, tak pozemků i chat a chalup. Nenechávejte nic náhodě a zaplaťte vše řádně a včas, ať se vyhnete zbytečným nepříjemnostem.
Finanční úřad a daň z nemovitosti
Přiznání finanční úřad sice vyžaduje jen od lidí, kteří v loňském roce nemovitost nově nabyli, platba daně se ale týká všech majitelů. Nezáleží přitom, jestli ji máte na hypotéku.
Jedinou výjimkou je situace, kdy nemovitost vlastní několik majitelů. V takovém případě finanční úřad zpravidla komunikuje jen s jedním z nich – jako s jejich zástupcem.
Tip: Pokud svou nemovitost spoluvlastníte a chcete si daň řešit každý zvlášť, můžete podat daňové přiznání jen za svůj spoluvlastnický podíl. Minimální daň je v takovém případě stanovená na 50 Kč.
Daň z nemovitosti – výpočet pro rok 2024
Částka, kterou v rámci daně z nemovitých věcí zaplatíte, není pevně stanovená. Liší se jak podle druhu a rozlohy nemovitosti, tak podle oblasti, ve které se nemovitost nachází. Záleží totiž na velikosti obce a místním koeficientu.
Přesto je potřeba počítat s tím, že pro rok 2024 se daň z nemovitosti zvýší. V průměru by se mělo jednat o 1,8násobek loňské sazby.
Do kdy se platí daň z nemovitosti
Pokud podáváte daňové přiznání kvůli nově nabyté nemovitost, odevzdat ho musíte do konce ledna 2024. Jestliže platíte daň ze stávající nemovitosti, musíte ji uhradit do konce května 2024.
Jestliže vám finanční úřad vyměří částku vyšší než 5 000 Kč, můžete si platbu rozložit do dvou splátek. První pošlete do konce května, druhou pak do konce listopadu.
Jak se platí daň z nemovitostí
Při platbě daně z nemovitosti si můžete vybrat hned z několika způsobů:
- Převodem z bankovního účtu – klidně pomocí QR kódu, který najdete na složence nebo v pokynech k platbě.
- Hotově na poště, kam dorazíte se složenkou.
- Prostřednictvím SIPO – v tomto případě se musíte k této službě přihlásit nejpozději do 31. ledna 2024.
Jak vám pokyny k platbě dorazí?
I tady je několik variant:
- Papírovou složenkou, která vám přijde do schránky. Dejte si ale pozor na to, že doručení složenky Česká pošta zpoplatnila.
- Do datové schránky – to se týká zejména OSVČ, kteří ji mají od loňského roku povinně zřízenou. Datovou schránku ale finanční úřad automaticky využívá u všech klientů, kteří ji mají.
- E-mailem. To platí pro ty, kteří nemají datovou schránku, ale přihlásili se k zasílání údajů elektronickou formou.
Pozor: Pokud daň hradíte přes SIPO, pravidla se řídí tímto způsobem platby.