Dostupnost bydlení pro lidi s nižšími příjmy se ve 3. kvartálu letošního roku zvýšila, stále si však mohou dovolit poměrně malé byty. Zatímco mezi nejvyšší a nejnižší příjmovou skupinou je čtyřnásobný rozdíl, nejlépe vydělávající lidé si mohou pořídit až šestkrát větší byt. Vyplývá to z dat Národní banky Slovenska (NBS), informovala o tom v rámci dokumentu Zpráva o finanční stabilitě. Ceny nemovitostí opět vzrostly dvouciferným tempem.
Meziroční růst cen nemovitostí dosáhl podle dat NBS v předposledním kvartálu letošního roku úrovně 18,4%. Odborníci centrální banky to připisují i dostupným hypotékám. Na růstu se více podílely rodinné domy, ale dražily i byty.
„Na sekundárním trhu zaznamenaly růst cen všechny regiony a všechny typy bytů. Rozloha prodávaných bytů se výrazněji neměnila. Počet bytů v nabídce na sekundárním trhu během roku mírně klesal,“ shrnula NBS.
Podle banky je z hlediska finanční stability příznivé, že trh bytů v krajských městech je aktuálně dostatečně likvidní. „Platí to zejména pro hlavní město, kde byl růst cen bytů během zpřísněných pandemických opatření mírně pomalejší, nicméně po jejich uvolnění se opět zrychlil,“ poznamenala NBS. Míra růstu cen zůstala vysoká iv bratislavských novostavbách. K září 2021 dosáhla meziročního nárůstu 16,6 %.
Banka zároveň poukázala na to, že od konce loňska podíl nedokončených bytů v nabídce přesáhl 95%, což může indikovat zrychlování trhu novostaveb.
Oživení zaznamenal i trh nájemního bydlení, po cenovém poklesu během loňska pro pandemii na jaře a v létě letošního roku začaly ceny opět mírně růst, avšak stále jsou na úrovni z roku 2017.
NBS také dodala, že růst cen nemovitostí byl loni a letos výraznější než růst příjmů domácností.