V dnešní době se děti setkávají s půjčkami a dluhy mnohem častěji, než tomu bývalo v dřívějších dobách. Abychom zajistili, že naše děti budou mít pevný základ pro finanční život, je důležité je učit o všech peněžních nástrojích již od mládí. Pokud se budete držet následujících rad, určitě vám budou vaše děti v budoucnu vděčné.
Efektivní finanční gramotnost u dětí
V první řadě je důležité o financích mluvit. Otevřená komunikace je klíčem k pozitivnímu vztahu dětí k penězům a také k tomu, aby chápaly, jak závazky fungují. Vysvětlete jim, co tyto pojmy znamenají. Například, že půjčka představuje peníze, které si člověk může půjčit od jiných lidí nebo institucí a že je třeba je vrátit včetně úroků.
Vysvětlete dětem, že půjčka není vždy jen špatná, pokud ji použijí rozumně. Ukažte dětem rozdíl mezi vhodným a nevhodným finančním závazkem.
Vhodný dluh můžete využít třeba jako investici do vzdělání nebo do bydlení. Naopak špatný je ten, který vám vznikne kvůli nepřiměřeným výdajům, impulzivním, nebo sezónním nákupům, jako třeba půjčka na vánoční dárky nebo na letní dovolenou u moře. Rovnou můžete dětem říct, že existuje více typů závazků, jako třeba hypotéka nebo nebankovní půjčka, a na co je jaký druh vhodný.
Děti se nejsnáze učí na konkrétních příkladech. Zahrňte do výuky jednoduché situace, ve kterých by děti mohly v budoucnu využít půjčky, například koupě auta nebo hypotéka na bydlení. Ukažte jim, jak funguje úrok a jaký má vliv na celkovou částku.
Využít můžete zábavné a interaktivní aktivity. Na trhu najdete spoustu finančních her a aplikací, díky kterým mohou děti lépe porozumět finanční gramotnosti a rozvíjet tak své dovednosti v oblasti financí. Pár tipů na hry najdete na konci tohoto článku.
Nezapomínejte na věk a finanční schopnosti svých dětí. U mladších začněte s jednoduchými úkoly, jako je počítání kapesného, zatímco starší děti by už mohly získat povědomí o bankovním účtu a spořícím kontu.
Když se děti naučí o půjčkách a dluzích, můžete jim nabídnout další témata, jako je například rozpočtování, o kterém se více dočtete níže. Dále to může být spoření, kde dětem vysvětlíte, jak je důležité spořit peníze pro budoucnost. S tím souvisí investování, kde se můžete pobavit o základech a jak si můžete vytvořit pasivní příjem. Pro starší děti můžete zařadit i přehled o daních, jaké máme povinnosti a základy daňového systému.
Rozpočet pro děti
Sestavení rozpočtu je při finanční výuce pro děti zásadní krok, díky kterému si vybudují dovednosti správy peněz. Díky tomuto nástroji lépe pochopí, kde utrácejí své peníze, a naučí se plánovat své výdaje tak, aby v budoucnu nemusely čelit finančním obtížím. V následujících bodech se dozvíte, jak s rozpočtováním začít.
- Vysvětlete dětem účel rozpočtu. Řekněte jim, k čemu slouží a proč je důležité s ním umět pracovat. Můžete také zmínit, že rozpočet lze využít k plánování výdajů, a tak se dostat k odpovědnému nakládání s financemi.
- Určete zdroje příjmů. Pomozte dětem uvědomit si, odkud peníze dostávají. Může jít o kapesné, finanční dary k narozeninám od příbuzných nebo za nějaké drobné práce navíc.
- Stanovte výdaje. Ukažte na příkladech všechny plánované výdaje. To může zahrnovat nákup pochutin, hraček, vstupenka do kina, ale také úspory do pokladničky nebo na spořící účet. Učte děti plánovat své výdaje.
- Přidejte finanční hodnoty. Děti by měly vědět, kolik peněz mají na každý účel. Ukažte jim, kolik například stojí zmrzlina a porovnejte to s cenou třeba za novou deskovou hru.
- Myslete na odpovědnost. Pokud děti utratí veškeré kapesné za jeden den nebo za jednu věc, ukažte jim, že další dny si už nebudou moct koupit nic dalšího.
- Buďte příkladem. Děti se často učí nápodobou. Dávejte jim pozitivní příklad vytvářením a dodržováním vlastního rozpočtu.
Praktické hry pro rozvoj finanční gramotnosti u dětí
Vynikajícím způsobem, jak dětem pomoct lépe porozumět finančním konceptům a získat praktické dovednosti, jsou různé simulace a cvičení na reálných situacích. Zde je několik nápadů na aktivity, které mohou děti zabavit a zdokonalit je ve světe financí.
Rozpočet pro děti jsme již popsali výše, ale můžete vytvořit i fiktivní rodinný rozpočet pro celou domácnost. Ukažte dětem další možné náklady, včetně nájemného, hypotéky, výdaje za potraviny nebo za energie.
Další zábavnou formou může být hra na podnikání, kdy si děti můžou vytvořit fiktivní obchod nebo firmu. Naučí se tak i základy podnikání, co je to zisk, ztráta, prodej, nebo reklama. Můžete vytvořit i produkty nebo služby, s kterými budete s dětmi obchodovat.
Vytvořte simulaci různých životních situací. Ukažte dětem, že ne všechno jde podle plánu a že se mohou vyskytnout i nepředvídané výdaje, jako je oprava domu nebo auta. Pomozte jim pochopit, jak takové situace řešit, kde vzít peníze navíc, pokud nemáme úspory, jak dlouho trvá, než peníze navíc získáme. Inspiraci můžete využít i na stránkách proficredit.cz.
Skvělým způsobem, jak můžou děti pochopit cenu určitých věcí, je rodinný nákup. Udělejte s dětmi jejich vlastní seznam a dejte jim konkrétní rozpočet. To jim pomůže porozumět hodnotě věcí a důležitosti plánování nákupů.
Plánujte společně náklady. Udělejte si tabulku se dvěma sloupci, vytvořte seznam výdajů a rozdělujte je podle doby na krátkodobé a dlouhodobé. To samé můžete vytvořit u úspor.
Sledujte pokrok dětí v těchto cvičeních. Bavte se s nimi o tom, v čem se jim daří a kde naopak mohou své dovednosti zlepšit. Tyto diskuse jsou důležité pro upevnění finanční gramotnosti.